Schema

Schema 2018

Fredag 14:30–20:00

ENTRÉ
Incheckning

Fredag 15:30–16:30

A-HALL
Strong by Zumba®
Monika Lejman
B-HALL
Spinning: Maxpuls
Jim Berg
FÖRELÄSNINGSSAL 2
Meet & Greet
The Academy
Veronika Vestlund & Martin Tunhag

Fredag 16:45–17:40

A-HALL
Holistic Medley
Cecilia Gustafsson
B-HALL
The Big Bang
Team Jumping & Team Spinning
C-HALL
Buggaloo
Ingela Arrbrant
D-HALL
TAUFF MMA
Madelinn Fernandez & Usama Aziz 
E-HALL
Hej då, stelhet!
Mark Oogan
F-HALL
Functional
Anneli Wigren
SIMHALL
Simma Snabbare
Emma Igelström
UTOMHUSARENA: TERRASSEN
Bootcamp
Elin Larsson
UTOMHUSARENA: BIKE PARK
Cykla med Clarén
Jessica Clarén
UTOMHUSARENA: ESS CORNER
Rullskidor med Södergren (kl 16:30-17:45)
Anders Södergren
UTOMHUSARENA: ESS CORNER
Kangoo Bootcamp
Isabelle Badéa
UTOMHUSARENA: SOLROSEN
Zumba Fitness®
Monika Lejman
UTOMHUSARENA: HOBERGET
ESS OCR
Tomas Lindgren & Tough Race Sweden
FÖRELÄSNINGSSAL 1
Omstart - Konsten att bryta ihop och komma igen
Olof Röhlander

Fredag 18:15–19:10

A-HALL
Shadowboxer
Lee Oborovski, Kathleen Baum & Nicole Kühn
B-HALL
The Big Bang
Team Jumping & Team Spinning
C-HALL
Retro Dance
Monika Lejman
D-HALL
TAUFF Roots
Madelinn Fernandez & Usama Aziz
E-HALL
Workshop: RAD Mobility
Mark Oogan
F-HALL
Core Strength
Anneli Wigren
SIMHALL
Svensk simträning
Torbjörn Svensk
UTOMHUSARENA: TERRASSEN
Bootcamp
Elin Larsson
UTOMHUSARENA: BIKE PARK
XC Crosscountry
Joakim Olsson & Nils Agnér
Järvsö Bergscykel Park
UTOMHUSARENA: ESS CORNER
Rullskidor med Södergren (kl 18:00-19.15)
Anders Södergren
UTOMHUSARENA: ESS CORNER
Kangoo Run
Isabelle Badéa
UTOMHUSARENA: SOLROSEN
Musses Intervallpass
Mustafa Mohamed
UTOMHUSARENA: SOLROSEN
Shake & Drum
Ingela Arrbrant
UTOMHUSARENA: HOBERGET
ESS OCR
Tomas Lindgren & Tough Race Sweden
FÖRELÄSNINGSSAL 1
All In
Emma Igelström
FÖRELÄSNINGSSAL 2
Träningsplanering för uthållighetsidrottare
Jim Berg

Fredag 19:45–20:40

A-HALL
Let's Celebrate
Tobias Karlsson & Calle Sterner
B-HALL
Kangoo Power®
Kinga Sebestyén
C-HALL
Balett Balance
Monika Lejman
D-HALL
Workshop: Explore Your Breath
Linus Johansson
E-HALL
Workshop: RAD Mobility
Mark Oogan
F-HALL
Flowstation
Felicia Öjemark Wiik
SIMHALL
Rörlighetsträning i Bassäng
Torbjörn Svensk
UTOMHUSARENA: TERRASSEN
Bootcamp
Elin Larsson
UTOMHUSARENA: SOLROSEN
TAUFF Hybrid
Madelinn Fernandez & Usama Aziz
FÖRELÄSNINGSSAL 1
Löparsnack med Musse
Mustafa "Musse" Mohamed
FÖRELÄSNINGSSAL 2
Smartare under vintern - starkare på sadeln
Jessica Clarén

Lördag 07:30–10:00 

ENTRÉ
Incheckning

Lördag 08:00

EARLY MORNING WORKOUT
Morgonmilen med Musse
Mustafa Mohamed
Triathlon Xplore
Emma Igelström

Lördag 08:30–09:25

A-HALL
Morgonyoga
Camilla Silver
B-HALL
Strong by Zumba®
Monika Lejmann
C-HALL
TAUFF MMA
Madelinn Fernandez & Usama Aziz
D-HALL
SpeedJumping
Felicia Öjemark Wiik
E-HALL
Etapp 2: Triathlon Xplore (kl 09:00)
Emma Igelström
F-HALL
Functional
Anneli Wigren
SIMHALL
Etapp 1: Triathlon Xplore (kl 08:00)
Emma Igelström
UTOMHUSARENA: TERRASS
Bootcamp
Elin Larsson
UTOMHUSARENA: BIKE PARK
Cykla med Clarén
Jessica Clarén
UTOMHUSARENA: ESS CORNER
Kangoo Run
Isabelle Badéa
UTOMHUSARENA: SOLROSEN
Functional Fitness
Martin Tunhag
UTOMHUSARENA: HOBERGET
ESS OCR
Tomas Lindgren & Tough Race Sweden
FÖRELÄSNINGSSAL 1
Kost- och träningstrendernas baksida
Emma Lindblom

Lördag 10:00–10:55

A-HALL
Set Your Spirit Free
Tobias Karlsson
B-HALL
Shadowboxer
Lee Oborovski, Kathleen Baum & Nicole Kühn
C-HALL
Core Strength
Anneli Wigren
D-HALL
SpeedJumping
Felicia Öjemark Wiik
E-HALL
Spinning: Build Up
Emil Persson
F-HALL
Hip-Hop Fitness
Ingela Arrbrant
SIMHALL
Rörlighetsträning i bassäng
Torbjörn Svensk
UTOMHUSARENA: TERRASS
Bootcamp
Elin Larsson
UTOMHUSARENA: BIKE PARK
XC Crosscountry
Joakim Olsson & Nils Agnér
Järvsö Bergscykel Park
UTOMHUSARENA: ESS CORNER
Rullskidor med Södergren (kl 09:45-11:00)
Anders Södergren
UTOMHUSARENA: ESS CORNER
Etapp 3: Triathlon Xplore
Emma Igelström
UTOMHUSARENA: SOLROSEN
Soma Move Outdoor
Linus Johansson
UTOMHUSARENA: HOBERGET
ESS OCR
Tomas Lindgren & Tough Race Sweden
FÖRELÄSNINGSSAL 1
Varje kilometer räknas
Petra Månström
FÖRELÄSNINGSSAL 2
Varför träna pulsbaserat?
Elin Wennman

Lördag 11:30–12:25

A-HALL
TAUFF Play
Madelinn Fernandez & Usama Aziz
B-HALL
Meditation
Thomas Di Leva
C-HALL
Schlagerpuls
Ingela Arrbrant
D-HALL
Workshop: Ryggskolan
Martin Tunhag
E-HALL
Spinning: The greater your storm, the brighter your rainbow
Jessica Clarén
F-HALL
Hej då, stelhet!
Mark Oogan
SIMHALL
Svensk simträning
Torbjörn Svensk
UTOMHUSARENA: TERRASS
Bootcamp
Elin Larsson
UTOMHUSARENA: BIKE PARK
XC Crosscountry
Joakim Olsson & Nils Agnér
Järvsö Bergscykel Park
UTOMHUSARENA: ESS CORNER
Kangoo Bootcamp
Isabelle Badéa
UTOMHUSARENA: SOLROSEN
Musses intervallpass
Mustafa Mohamed
UTOMHUSARENA: HOBERGET
Skidfys med OS-duon
Anders Södergren & Johan Olsson
FÖRELÄSNINGSSAL 1
Livet - inte alltid en dans på rosor
Tobias Karlsson
FÖRELÄSNINGSSAL 2
Rörelseintegrering - den holistiska principen för att utveckla en kropp i rörelse
Linus Johansson

Lördag 12:25–13:30

Lunch och underhållning i A-hallen

Lördag 13:30–14:25

A-HALL
Shake & drum
Ingela Arrbrant
B-HALL
Meditation
Thomas Di Leva
C-HALL
PT Cirkel
Annika Lans
D-HALL
Shadowboxer
Lee Oborovski, Kathleen Baum, Nicole Kühn
E-HALL
Spinning: Kraft
Jim Berg
UTOMHUSARENA: TERRASSEN
Bootcamp
Elin Larsson
UTOMHUSARENA: BIKE PARK
XC Crosscountry
Joakim Olsson & Nils Agnér
Järvsö Bergscykel Park
UTOMHUSARENA: ESS CORNER
Smartare löpning
Petra Månström
UTOMHUSARENA: ESS CORNER
Kangoo Bootcamp
Isabelle Badéa
UTOMHUSARENA: SOLROSEN
The Body Based Berserk
Linus Johansson
UTOMHUSARENA: HOBERGET
TAUFF Endurance
Madelinn Fernandez & Usama Aziz
FÖRELÄSNINGSSAL 1
Från start till mål
Anders Södergren & Johan Olsson
FÖRELÄSNINGSSAL 2
10 smarta matval för dig som tränar
Emma Lindblom

Lördag 15:00–15:55

A-HALL
Kangoo Power®
Kinga Sebestyén
B-HALL
Soma Move®
Linus Johansson
C-HALL
Stark Yoga
Camilla Silver
D-HALL
SpeedJumping
Felicia Öjemark Wiik
E-HALL
Spinning: Find your own Superpower
Elin Wennman
SIMHALL
Simma snabbare
Emma Igelström
UTOMHUSARENA: TERRASS
Starka fötter, bättre löpsteg
Emma Lindblom
UTOMHUSARENA: BIKE PARK
Cykla med Clarén
Jessica Clarén
UTOMHUSARENA: ESS CORNER
Backbonanza
Petra Månström
UTOMHUSARENA: SOLROSEN
Functional Fitness
Martin Tunhag
UTOMHUSARENA: HOBERGET
Skidfys med OS-duon
Anders Södergren & Johan Olsson
UTOMHUSARENA: HOBERGET
ESS OCR
Tomas Lindgren & Tough Race Sweden
FÖRELÄSNINGSSAL 1
Livet & Löpningen
Mustafa Mohamed
FÖRELÄSNINGSSAL 2
RADikalt förbättrad återhämtning
Mark Oogan

Lördag 16:15–17:10

A-HALL
Save the last dance...
Calle Sterner
B-HALL
Les Mills Bodybalance®
Jim Berg
C-HALL
Urban Move
Elin Wennman
D-HALL
Yoga för idrottare
Annika Lans
E-HALL
Spinning: Exit
Emil Persson
F-HALL
Workshop: RAD Mobility
Mark Oogan
SIMHALL
Rörlighetsträning i bassäng
Torbjörn Svensk
UTOMHUSARENA: BIKE PARK
XC Crosscountry
Joakim Olsson & Nils Agnér
Järvsö Bergscykel Park
UTOMHUSARENA: SOLROSEN
Shadowboxer
Lee Oborovski, Kathleen Baum & Nicole Kühn
FÖRELÄSNINGSSAL 1
Lev lycklig och fri med Thomas Di Leva
Thomas Di Leva
FÖRELÄSNINGSSAL 2
Meet & Greet
The Academy
Veronika Vestlund & Martin Tunhag